Užite si zbytok leta vďaka domácemu testu na Covid-19 – jednoducho a rýchlo!

Covid-19 nám dal našťastie aspoň z časti v lete pokoj a vrámci možností sa niektoré segmenty vrátili takmer do normálnu. Napriek tomu potrebujeme ku mnohým aktivitám negatívny výsledok Covid testu a taktiež nás odborníci varujú pred ďalšou vlnou. Práve preto by sme mali byť stále obozretní minimálne tak, ako tomu bolo pred letom.

Covid-19 ilustračný obrázok, zdroj: stanford

Pomôcť nám v tom môže aj antigénový test zo slín na koronavírus, vďaka ktorému sa môžete otestovať sami z pohodlia domova a uistiť sa tak, či je vaša rodina v bezpečí. Tento domáci test na Covid-19 by mal odhaliť nákazu už po 2 dňoch, čo je však samozrejme individuálne. Napriek tomu je to skvelá alternatíva ku laboratórnym PCR testom, ktorá sa dá vykonať aj bez odborného dozoru.

Na trhu sú dostupné aj výterové antigénové testy, ktoré dosahujú až 99% úspešnosť. Pri výtere z nosohltanu je však nutný odborný výter, takže je potrebné zvážiť kúpu týchto typov testov pre použitie v domácom prostredí.

Čo je to antigénový test?

Antigénový test je populárny typ testu na odhalenie nákazy ochorením Covid-19. Oproti laboratórnemu PCR testu má výhodu rýchleho vyhodnotenia a jednoduchého použitia. Poznať ich môžete aj z celoplošného testovania, kde boli hromadne využívané práve pre skvelý pomer spoľahlivosti/jednoduchého a rýchleho použitia. Antigénový test môže mať podobu výterového testu, aj testu zo slín.

Ako funguje Covid test zo slín?

  • Vypľujeme sliny do lievika na zber slín a vložíme vzorky do zbernej skúmavky
  • Nakvapkáme roztok do zbernej skúmavky a pretrepeme ju, aby sa tekutiny premiešali
  • Nakvapkáme tekutiny zo zbernej skúmavky na testovaciu kazetu
  • Čakáme na zobrazenie a odčítanie výsledkov testu podľa inštrukcií

Čo ak som už prekonal Covid-19?

Okrem testov na odhalenie nákazy môžete na trhu objaviť aj ďalšiu skvelú pomôcku – test na protilátky. Ak ste v nedávnej dobe prekonali ochorenie Covid-19, vaše telo by malo na určitú dobu obsahovať protilátky a tento typ testu vám pomôže zistiť, či ich v tele naozaj máte. Test na protilátky sa robí z krvi a výsledok sa dozviete už približne do 15 minút. Po preukázateľnom prekonaní ochorenia Covid-19 a disponovaním protilátok budete mať na istý čas slobodu rovnako, ako zaočkovaní ľudia či tí, ktorí disponujú negatívnym PCR testom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *