Cpt. Freeman: deťom budem púšťat Gzuza nech vedia o čom je život (rozhovor)

Je to niečo vyše roka odkedy sme prestali aktívne tvoriť obsah na tento magazín a presunuli sme sa len na YouTube, ale nastal čas, kedy sme si povedali že si zaslúžite aj niečo lepšie na čítanie než len Igorove statusy. Práve preto sme sa rozhodli znovu začať s aktivitou medzi ktorú budú patriť aj písané rozhovory s interpretmi, alebo inými osobnosťami s ktorými sa poznáme, ceníme ich tvorbu, alebo ich chceme touto formou trochu podporiť a jedným z nich je aj mladý rapper Cpt. Freeman, s ktorým sa porozprávame o jeho pauze či budúcnosti.

Cpt. Freeman rozhovor @cpt.freeman
Cpt. Freeman @cpt.freeman

Čauko, začneme klasickou otázkou, ktorá je za posledný rok už viacej prevarená než ,,ako vzniklo tvoje meno”, takže ako prežívaš lockdown?

Sevas tak odpoveď ťa asi neprekvapí – robota, a alkáč ako väčšina, do toho štúdio vždy keď sa dá. Keď si nájdem čas tak mávam online hodiny wrestlingu s borcami z Uzbekistanu a v tomto období samozrejme chodím loviť medvedí cesnak do neďalekých lesov. A ešte Fifa a Ufc 4 na PSku, z rap game zápasov vo Fife som zatiaľ undefeated (come try me).

Tvoje EP 808 Marley vyšlo už počas pandémie, chýbajú ti koncerty a odozva ľudí z klubov?

Koncerty a odozva sú nenahraditelné z pohľadu vnímania feedbacku na nové treky, takže si nevieš až tak predstaviť, ktoré treky a ako veľmi si ľudia idú – kým nemáš pod sebou crowd. Chýba mi to ako každému inému nenormálnemu artistovi.

Koncerty a live odozvu vynahrádzajú aspoň čiastočne streamy a interakcia na instagrame, ktoré majú zatiaľ cez koronu svoje najväčšie využitie, ako si spokojný s číslami a reakciami ľudí?

Ak mám byť úprimný niesom posadnutý číslami, fakt je ten že niektoré promo aktivity sú značne obmedzené počas pandémie, zopár z tých väčších sú odložené kvôli zákazu vychádzania, karanténe a iným opatreniam – takže plný potenciál zďaleka nieje dosiahnutý. Reakcie sú na druhej strane lepšie ako som očakával, to je niečo vďaka čomu mám v sebe oheň na ďalšie projekty.

Na EPčku sme mohli počuť unikátne spojenie reggae a dirty trapu, čo v podstate napovedá aj samotný názov. Plánuješ svoju hudbu smerovať týmto originálnym štýlom ďalej?

808 MARLEY je podľa mojho názoru jeden z najoriginálnejších tuzemských projektov minimálne za poslednú dobu, spojenie soundov reggae a trap vychádza z mojho “úplného prirodzenia”, nenájdeš za tým žiadne taktizovanie typu idem nájsť niečo čo tu nieje a práve to idem robiť. Ja osobne milujem jamajskú kultúru, počúvam viac reggae, dancehallu a pridružených žánrov ako rapu, s Ridom sme ale obaja vychádzali z rapu a po úspešných reggae trekoch sa rozhodli spraviť takýto mash up, dokonca ešte aj vo svete je iba v úplných plienkach. Plánujem na tomto sounde stavať aj v budúcnosti, baví ma robiť aj iné žánre a subžánre ale tu sa bavíme o niečom, čo mi je genuinely najbližšie a zároveň sa tým viem najviac odlíšiť.

EP vyšlo pod BsB, ako začala táto spolupráca? Poznáte sa už dlho, alebo vás spojila hudba?

Hah no long story short – po rokoch sme sa stretli s Lukom a Savagom úplne náhodou keď som krúžil ulicáma s mojim bratom Čihajícim, pustil som im nahrávky a povedali že to chcú vydať. S Lukom sa poznám +/- 10 rokov a Savagom od čias the most legendary TKJHR baru.

Medzi legendárnymi spoluprácami s Ridom a týmto EP si vydal len zopár singlov a spoluprác, ale boli sprevádzané aj pauzami kedy nevychádzalo nič. Čomu si sa venoval počas tohto obdobia a nastal teraz ten čas, kedy si si povedal že sa ideš venovať hudbe naplno?

Toto je presne tá otázka, na ktorú je nepríjemne priznať si odpoveď. Jebal som na to, mal som svoje osobné problémy, ktoré ma mentálne brzdili keď som v sebe hladal hlad po úspechoch, a vtedy kedy by malo najväčší význam vydávať a nadviazať na miliónové hity, tak som to neurobil. Na druhej strane mal som vtedy úplne nulovú inšpiráciu, nejak som ani nevedel dať dokopy nejaký koncept čo by som chcel urobiť a tomu proste nerozkážeš, resp. keď to je nasilu každý to cíti a je to potom celé kontraproduktívne. Treba si ísť za svojim, ale v hudbe a umení je tam niekedy tenká hranica, kedy tie veci nemôžeš pushovať. Teraz nastal čas, kedy mám “nabitý k/gulomet” a snažím sa to využiť na maximum.

Na Instagrame si zverejnil menší leak na nové EP, kedy cca ho môžeme očakávať?

Hmmmm no tak to by som aj ja rád vedel, závisí to od viacerých faktorov ale verím že cca v lete bude všetko ready.

Vieš už názov, hostí a prezradíš niečo z toho?

Čo sa týka hostí, nahratí sú Flexking, Čihajíci z OTH, Luca, Ilir Kabashi, beaty Grimaso, Tristan, Hoodini, uvidíme ako sa to nakoniec celé vyformuje. Názov mám v hlave ale neprezradím resp. kým zas nebudem vyzretý ako archívne vínko dávať na IG ďalšie ukážky a pičoviny.

Na spomínanom leaku si označoval Boneza. Do akej miery ťa inšpiruje Nemecko, alebo iný európsky rap?

Bonez ma inšpiruje asi najviac čo sa týka hudby, soundu, celkového prejavu – ako môžeš počuť na jeho sounde tiež sa zakladá na jamajke, patois a podobných prvkov. Z rapu je mi Nemecko omnoho bližšie ako USA, z mojich oblúbených vypichnem okrem Boneza hlavne Gzuza a Capitala. Gzuza si púšťam keď mi je ťažko či smutno a potrebujem si pustiť nejakú pozitívnu muzičku. Mojim deťom ho budem púšťať už od delohy, nech vedia o čom je život.

Koho najviac počúvaš zo zahraničia? Baví ťa viacej spomínané Nemecko a Európa, alebo Amerika?

Najviac určite 187 Strassenbande z rapu, extrémne ma baví Skip Marley, z čistokrvného reggae momentálne Hempress Sativa, z elektroniky väčšinov osvedčené klasiky AC Slater, Kaytranada, Bru-C je moc dobrý čávo a do toho si vždy primiešam dávku Jamiroquaiu a The Internet, tí ma neomrzia nikdy. Ale napríklad keď som prepočúvaný hudby, pustím si na Youtube napr. “best of tourette syndrome”, Maciek z klanu a takéto relaxačné záležitosti.

Koho ceníš na CZ/SK scéne?

Neviem lebo nepočúvam. Mojich crewmanov v prvom rade, inak by som s nimi nerobil.

Počul si už o Kratome a skúsil si ho niekedy?

Počul ale neskúsil, pošlite mi kludne a poviem vám.

Díky moc za tvoj čas a na záver môžeš niečo odkázať fanúšikom, hejterom, alebo komu len chceš.

Ja ďakujem za rozhovor a na záver by som teda rád odkázal, že život je moc krátky na to dávať si servítky pred ústa a hlavne tolerovať zlých a zákerných ľudí. Aspon niečo múdre som chcel. Yamaha remix ft. Luca Brassi10x, Ilir Kabashi, Sak10denz soon.


Ak máš niekoho špeciálneho s kým by si chcel vidieť/prečítať si rozhovor, napíš nám na instagram @potmehood.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *