Kopírovanie je po novom Tribute? | Kontrafakt x Pop Smoke

Nový Kontrafakt je vonku a azda nikomu nemohla uniknúť kauza kopírovania Pop Smoke. Stačí po novom ku skladbe napísať Tribute?

Kontrafakt - Ideme dnu prod. Maiky Beatz | OFFICIAL VIDEO |
Kontrafakt – Ideme dnu prod. Maiky Beatz | OFFICIAL VIDEO |

SLEDUJ NAŠE SOCIÁLNE SIETE A PODPOR NÁS

Facebook

Instagram

YouTube

SHOP.POTMEHOOD.SK


EDIT 19.02.2020: Rapper Pop Smoke zomrel. RIP.

Či sa vám to páči, alebo nie, treba objektívne priznať, že sú Ego, Rytmus a teda celý Kontrafakt žijúcimi legendami. Z toho dôvodu je každé ich dielo prirodzene veľmi očakávané, hajpované a má obrovskú pozornosť. Po dlhšej pauze, počas ktorej sme sa dočkali sólo projektov, prišiel rad na štvrtý spoločný štúdiový album. Ten sa mal stať podľa prognóz albumom roka. Tri špinavé mená mali opäť priniesť revolúciu v slovenskom rape, mali opäť potvrdiť svoj status “krstných otcov” rapu, no proste opäť mali zadefinovať.

Stredu, 27.11.2019 nás čakal prvý veľký drop úvodného videoklipu: KONTRAFAKT – IDEME DNU. Ohlasy boli viacmenej zmiešané, aj pozitívne, aj negatívne. Ukazovateľ likov/disslikov je samozrejme pozitívny, no 4,7 tisíc negatívnych názorov je vskutku dosť. Opäť sa zdalo, že ide skutočne o niečo nové a Paťo s Egom zase definujú a ako to už pri nových veciach býva, nie vždy sú pochopené hneď na prvýkrát a tak sa hejtom niet čo čudovať.

Pri tomto drope zatiaľ nebol žiadny TRIBUTE nikde zmieňovaný, aby bolo jasné. Krátko po vydaní klipu sa však začali objavovať prvé obvinenia z kopírovania interpreta menom POP SMOKE. Ide o 20 ročného rappera z Brooklynu, ktorý sa dostal do povedomia ešte len začiatkom roku 2019. Za krátky čas sa však stihol presláviť a 28.05.2019 vydáva jeden zo svojich najväčších hitov: POP SMOKE – WELCOME TO THE PARTY.

Teraz si vypočujte dôkladne obe skladby. KONTRAFAKT – IDEME DNU x POP SMOKE – WELCOME TO THE PARTY. Pozorný fanúšikovia si ihneď všimli výraznú podobnosť a najviac tento fakt rozšíril Moloch Vlavo zdieľaním na Facebooku.

Ak nie si zaslepený, určite vidíš výraznú podobonosť vo všetkých elementoch. Najvýraznejšia podobnosť je však jednoznačne vo flowoch a frázovaní, ktoré je nádherne okopírované. Beat je takisto do veľmi značnej miery inšpirovaný. Jedine, čo je ako tak iné je videoklip, no aj tam sú isté podobnosti, akurát je viacej prepracovaný.

Kontrafakt a predovšetkým Rytmus bol už mnohokrát obvinený, respektíve aj usvedčený z kopírovania. O jeho Rosaldovi 2.0 pôvodom z Francúzskej Šale sa asi ani netreba baviť, tam už nie je čo dodať. Napriek tomu stačí jednoduchému slovenskému divákovi málo a stále dokáže tvrdiť niečo o definovaní. Nakoniec stačí po niekoľkých dňoch od vydania, ak ti to nevyjde a ľudia na to prídu, dodať do popisu slovo TRIBUTE a zdá sa, že je všetko fajn. Alebo budeme ignorovať pravdu len preto, že sa na veľký kontrafakt nenadáva, lebo dostaneš blok? Okej. Album KONTRAFAKT – REAL NEWZ zoženieš na Ruka Hore, alebo v našom katalógu Shop Potmehood.

3 thoughts on “Kopírovanie je po novom Tribute? | Kontrafakt x Pop Smoke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *