Najočakávanejšie albumy 2019

V posledných rokoch zažíva rap tie najproduktívnejšie roky svojej existencie, a to nie len vo svete. Vidieť je to predovšetkým na každoročne vychádzajúcich albumoch rôznych interpretov a skupín. Dnes sa preto pozrieme na tie najočakávanejšie albumy, ktoré by nás mali poctiť svojou prítomnosťou už tento rok.

rapové albumy 2019

EKTOR – MARKO

Asi najčerstvejším chystajúcim sa albumom je album MARKO, ktorý vychádza už budúci mesiac. V poradí ide o už štvrtý EKTORov sólo projekt od roku 2015 (samozrejme predošlé albumy s DJ Wichom evidujem tiež). Z albumu sú vonku zatiaľ dve veci (ASI TO TAK MÁ BEJT A MAŠINA), z ktorých na prvú šupu vycítiš rokmi zabehnutý Ektorov sound a bars. Cez to v ňom počuješ určitý posun, ktorým si Ektor za svoj život doteraz prešiel. Už mu nie je všetko jedno a vie, že môže veľa stratiť, preto vnímam tento album ako spojenie dvoch predošlých projektov do jedného, a to vyzreté slohy z albumu ALFY zabalené do egotripu z dosky DETEKTOR I a II. To, že tento sound ľudí stále baví dokazuje aj z polovice vypredaný FÓRUM KAROLÍN s kapacitou 3000 miest. Vo finále už len spomeniem / ukážem konečný vzhľad coveru, na ktorom je vyobrazený had života, neboli niečo končí, niečo začína.

COVER albumu MARKO

VŠETKY ALBUMY NÁJDEŠ NA RUKAHORE.SK

RUKAHORE_SHOP_BANNER

MOMO

Či už ide o marketing alebo nie, nie je vo finále podstatné ak je vo výsledku projekt kvalitný. Tohto názoru sa snažíme držať aj v prípade MOMA, ktorý je spoločne s KALIM azda najproduktívnejším interpretom slovenského rapu. K tomu minulý rok dupľom, a to hneď dvoma projektmi – 27 minútovým „albumom“ WLK a jeho o 9 min. kratším súrodencom s názvom MILOVANÝ NENÁVIDENÝ. Môj názor na oba počiny už azda poznáte (keby nie odporúčam pozrieť video-recenziu albumu WLK alebo si prečítať recenziu k EP MILOVANÝ NENÁVIDENÝ, ktorému sme sa venovali zhruba mesiac späť). Spolu síce oba projekty nepresahujú ani hodinu hudby, no na druhú stranu hovoríme o plus-mínus 45 minútovom sólo rape MOMA, ktorý si na základe viacerých telefonátov a beefov rozhádal azda celú scénu. Ale o tom potom.

Práve na základe týchto faktov a pár instagramových postov však pevne verím, že budúci rok bude opäť v znamení môjho obľúbeného RIIIVALA. Hostí viacmenej neriešim, no už teraz viem, že v prípade napísania pár riadkov sa dočkáme tracku s jeho ženou SANDROU a bohatou zahraničnou produkciou aj keď by som bol omnoho radšej (a viem, že nie som sám) s bohatším výberom staro-nových hostí a jeho dvornými producentmi. Hold zvukový posun nezastavíš.

PSH

O ďalšom skupinovom počine skupiny PSH toho zatiaľ moc nevieme. Teda až na song KDO JA JSEM so STRAPOM len toľko, že by mal vyjsť už v tomto roku a v porovnaní s tými od nich poslednými bude dosť kontroverzný teda aspoň čo sa ich hudby týka. Ako sa album uchytí a hlavne ako sa bude ďalej prezentovať je žiaľ stále otázne a nám neostáva nič iné, než si počkať na nové informácie. Čo však vieme sľúbiť už teraz, v redakcii naň dohliadneme a vždy vám posunieme to najnovšie info nielen z neho.

PIL C

Po skôr oddychovom roku 2018 sa Pil C opäť hlási o slovo s jeho tretím sólom. To sa podľa všetkého bude niesť na prelome jeho dvoch predošlých počinoch HYPEVRHEKUT (V rádiu hral Elán keď umrel Tupac). V skratke asi pôjde o egotripy (posledné roky hovoria sami za seba) lomeno party veci so skrytou myšlienkou medzi riadkami (viz. track 39. alebo iné minuloročné featy). Tešiť sa tiež môžeme na Pilove názory, a to ako o politike (Peroxid 3, ktorý už je dokonca nahraný), tak v hĺbke duše dúfam, že sa dočkáme aj konečne Lukiho vyjadrenia na podprahovú prestrelku s DMS. Album čakám ako v prípade jeho predchodcov až koncom októbra/novembra ale bol by som rád, kebyže sa mýlim a album vyjde už v prvej polovici tohto roku.

CALIN

Okrem Lukáša sa tento rok dočkáme ďalšieho štúdiového albumu z dielne COMEBACKGANGU a to od talentovaného CALINA, ktorého som nie raz spomenul len v dobrom a zároveň ho zahrnul do svojej TOP5ky najpríjemnejších prekvapení za rok 2018. Extrémne sa preto teším na tento rokmi vycibrený sound, plný kvalitného medzi rapu (moje patentované pomenovanie niečoho medzi spevom a rapom). Verím, že o MIX & MASTER sa postará jeho dvorný producent a zvukový konzultant d.kop spoločne s jeho schopným tímom. Taktiež sa je určite možné tešiť na množstvo kvalitných featov a chytľavých refrénov. Album očakávame tesne pred letom (Apríl – Máj).

MARKO DAMIAN, LUISA A SPECIAL BEATZ

A máme tu skoro kompletný COMEBACKGANG. Samozrejme nejde o jeden projekt ale hneď niekoľko menších samostatných hudobných počinov od troch na sebe nezávislých interpretoch. Začneme MarkomLuisou, ktorí sa činili hlavne minulý rok. Obaja majú svoj osobný pohľad na zvuk ako taký a v oboch prípadoch ide o mladú krv na scéne. Nakoľko však napredujú ako tomu už pri členoch CG býva zvykom, rozhodli sa v tomto roku vydať kratšie dve kratšie audio zbierky – EP.

Special Beatz je po minulých rokoch jeden z najžiadanejších producentov súčasnosti a živým dôkazom je azda každý jeden track s vysokou latkou. Inak tomu nebolo ani pri albume BARTER, kde však sound stagnoval a na album sa tak dostali len jeho staršie práce. To však dúfajme nahradí tento rok a s ním aj druhé producentské sólo, poprípade albumový producent u jedného zo skôr spomenutých mien.

MOLOCH VLAVO

Moloch má za sebou rušný rok plný ostrých narážok na scénu. Nakoľko odsudzuje väčšinu poprednej scény a ich prvoplánový marketing čo sa predaju albumov a oblečenia týka, rozhodol sa v priebehu nasledujúcich dní vydať EP KLADIVO NA PÉLEROV úplne zadarmo. To však až na INTRO už určite poznáte nakoľko obsahuje playlist jeho minuloročnej tvorby + ich inštumentálne verzie.

COVER EP KLADIVO NA PÉLEROV

V redakcii sa však o to viac tešíme na jeho druhý projekt s názvom 369, ktorý by mal vyjsť dúfajme, že tesne po už skôr zmienenom EP. Od albumu čakáme len to najlepšie z underground hudby v sprievode prísnych beatovvybraných hostí z rovnakých pomerov.

KONTRAFAKT

Zatiaľ čo minulý rok patril až na DMS, kratšie NERIEŠ a label Ty Nikdy ku skôr sólovým projektom, tento rok „oznámilo“ slušný comeback taktiež legendárne trio KONTRAFAKT (RYTMUS, EGO, ANYS). Ich posledný spoločný projekt vyšiel v roku 2013 pod názvom NAVŽDY, no odvtedy sa toho v zákulisí veľa zmenilo. EGO sa dočkal svojho prvého sóla, tesne pred ním RYTMUS vydal svoj najpredávanejší ALBUM – KRSTNÝ OTEC a po ANYSOVI sa ako keby zľahla zem. To, že ide o najprogresívnejšiu rapovú skupinu udávajúcu štýl už hádam nikomu hovoriť nemusíme, avšak osobne sa bojím vysokých očakávaní na album ako taký. Totiž nechápte ma zle ale už na albume NAVŽDY bolo v mnohých prípadoch počuť absolútne rozdielne hudobné svety medzi novou a starou školou, kde EGO zastupuje tú novú a RYTMUS starú. K tomu po tak rozdielnych hudobných sólo projektoch je na mieste určitá obava z toho, že práve EGO bude nakoniec celý projekt nútený ťahať. Viacmenej som zvedavý, a to ako na hostí, tak na pestrí výber hudieb. Čakať však určite môžeme pestrú škálu producentov ako napríklad DALYBA z HAHACREW, Jána Lednického alias Jofreho a legendu CZ/SK hiphopu DJ WICHA. Predpokladaný dátum vydania albumu je koniec roku 2019 (tak ako tomu už býva zaužívaným zvykom pri skupine KONTRAFAKT).

GLEB

Mojim asi najväčším favoritom je po LAVIČKE PIMPIN práve GLEBove druhé sólo. Dôvodov je hneď niekoľko: prvým je určite fakt, že od lavičky pimpin je každý song iný a zároveň rovnako kvalitný, druhým tiež GLEBov sľub, že tomu tak ostane aj naďalej a slovenský hiphop zažije novodobý pohľad na vec z hľadiska soundu. Audiokniha je predbežný názov nosiču pôvodného EP. Medzi hosťami už teraz nesmú chýbať mená ako FOBIA KID, DELIK, DYMER alebo GLEBov bývalý vzor českého grimu SMACK. Beaty vidím predovšetkým na KOMANDERA a samostatný vizuál už teraz milujem. Dátum vydania však vidím až na druhú polovicu roku 2019, poprípade na obdobie po lete, nakoľko aktívne sa na albume začalo robiť len pred nedávnom.

TROUBLEGANG

Ďalším skupinovým nosičom by v tomto roku mala byť nová doska českej hiphopovej skupiny TROUBLEGANG, ktorej lídrom je sám MARPO. To, že TROUBLEGANG rok čo rok posúvajú latku návštevnosti na úplne nezmyselný level, dokázali aj tento rok chystanou akciou vlastného FESTIVALU. Na ten však podľa čerstvých zdrojov plánujú nový album z ktorého už čoskoro chalani odhalia prvý singel. Verím, že sound bude miestami zas rockový až country a každá vec dostane svoj jedinečný rukopis, presne tak ako to už u TG býva zvykom. Hostí predpovedať neviem ale rád by som si na albume vypočul KONTRAFAKT alebo kompletné DMS s NERIEŠ. Nič by však nepokazila ani KALIHO 12stka, poprípade 16tka a LENNY na refréne už je hádam samozrejmosť.

ALESS

Aless spomeniem len okrajovo, nakoľko sa neradím medzi jej každodenných poslucháčov. V našej redakcii však dávame miesto naozaj každému a preto sa skôr ako o nechuť k jej hudbe budem opierať o fakt, že ju nemám až tak naštudovanú ako iné mená dnešného zoznamu. Aless mala-nemala vydať svoje už tretie sólo v minulom roku tesne po fiasku cover verzie extrémne úspešného songu rockstar. K tomu ju neskôr scamli o instagramový účet a celkovo sa jej rok 2018 až na track ČAKÁM (ktorý som dokonca plánoval zaradiť do svojej TOP5ky najlepších songov za rok 2018) doslova nedarilo. Albumu však podľa môjho skromného názoru menšie odloženie jedine prospeje a my sa tak v marci dočkáme plnohodnotného ženského „rapu“ plného svojských názorov interpretky z podzemgangu s názvom DRUHÁ ŠANCA.

NERIEŠ

To, že sa chalani z NERIEŠ od roku 2015 začali konečne poriadne skloňovať im len a len prajem. Či však chceš alebo nie, uznaj, že najväčšiu zásluhu na ich raste mal stopercentne album MINIMAL. Minulý rok síce vyšiel kratší projekt ANIMAL v podobe 21 minútového EP so šiestimi songami, ale nielen tematicky bol skôr stavaný na koncerty než na bežné počúvanie. Nehovorím, že ide nutne (hlavne u chalanov) o krok vedľa, ale chýbala mi určitá dodatočná výpoveď, ktorú bolo možné nájsť napríklad medzi riadkami ich starších vecí. O albume 2019 sa začalo špekulovať už počas sekundárnej tour so skupinou Paranoid. Všetky konšpirácie však prehĺbil sám GABO s jeho novoročným postom na instagrame, kde fanúšikom ďakuje, no zároveň odkazuje na koniec tohto roku v podobe niečoho nového a veľkého. Žeby druhý MINIMAL?

BOY WONDER

Jeseň 2015 prišla a odišla. Inak tomu nebolo ani ten ďalší a ani ďalší ďalší rok. Wondera už spomínam len z recesie a určitého priania si do svojej smrti vypočuť jeho druhé sólo. To mal údajne už dvakrát nahrané len v oboch prípadoch ho sound odstupom času prestal baviť a celý projekt jednoducho zahodil. Keď už to mestami vypadalo na ten správny čas, skončilo to skôr ako vôbec začalo a až na pár sloh v labelovom počine AKTA X sme sa moc noviniek nedočkali. Tak čo? Bude rok 2019 tým zlomovým v Boykovej kariére?

MATYS & KENNY ROUGH

Ďalší a zároveň posledný člen labelu Ty Nikdy (samozrejme je viac než pravdepodobné že aj v tomto roku vydajú svoje projekty IDEA a PAULIE GARAND, ale rád by som sa zameral na možno nechcene prezradený album Matysa). Matys pred nedávnom taktiež ako GABO z NERIEŠ uverejnil na svojom instagramovom profile koncertovú fotku s jednoduchým, no výstižným popisom s KENNYHO profilom. Vraj sa máme na čo tešiť a ja len súhlasím! Matysova aktivita sa totiž nástupom do Ty Nikdy Record zniekoľkonásobila a jeho vskutku podarené refrény na doske AKTA X hovoria sami za seba!

YZOMANDIAS / MILIÓN+

Logic alias Yzo sa rok čo rok snaží priniesť nový sound. Milión+ bolo aj v minulom roku rozhodne najproduktívnejšie new school štúdio, ktoré prinieslo hneď niekoľko albumov. Tými najikonickekšími sú rozhodne „ZBOHEM ROXANO“ od samotného YZOMANDIASA, „SEDM“ od NIK TENDAskupinový počin „KML“ neboli KRTEK MONEY LIFE, ktorý vyšiel len nedávno. Cez to však pevne verím, že aj v tomto roku nás M+ nesklame a svojou aktivitou opäť prekvapí nejedného fanúšika novodobej hudby.

VIKTOR SHEEN

Tesne pred potencionálnym vydaním dnešného článku sa k nám dostal prvý singel z chystaného albumu od VIKTORA SHEENA s názvom ZLATO. Rovnako tak sa volá aj sám song a nám sa nedá netešiť na ostatné tracky. Sheenov špecifický zvuk už v minulosti dokázal prekvapiť nejedného fanúšika ako novej, tak aj starej školy. Častá hra so slovíčkami sprevádzaná až spevavými rytmami ma v tomto prípade extrémne baví a pri zatiaľ prvej albumovej veci tomu nie je inak. Dôrazne by som však vypichol predovšetkým Viktorov cit pre rôznorodosť a maximálnu kvalitu ako po hudobnej stránke, tak aj po stránke vizuálnej. Klip k úvodnej skladbe tak hodnotím jedine pozitívne a úprimne verím, že rovnako ako jeho albumový predchodca JUNGLE bude aj po grafickej stránke skvost. Dátum vydania predpokladáme na leto až jeseň tohto roku.

MOJA REČ

Pozor, práve ste sa viacmenej dostali na koniec článku. Dopredu upozorňujem, že ide o môj pohľad na vec a skôr ako hoax je reč o mojom tohtoročnom prianí. Ním je, že by som si nesmierne rád prial počuť minimálne ešte raz dobrých chlapcov po kope. Či už sa tak stane alebo nie, verím, že sa minimálne Delik v tomto roku opäť predvedie v tom najlepšom svetle a minimálne vydá kratšie EP s Komandrovov produkciou. Držím palce!

Vo finále už len spomeniem, že je samozrejme možné naozaj hocičo a preto by som sa vôbec nečudoval na ďalšie fresh projekty ľudí ako P.A.T., SIMA, FOBIA KID, MEGA M, OTIS, poprípade im podobným interpretom, ktorí svoje nosiče vydávajú pravidelne. Ako v prípade MOMA, prečo vlastne nie, veď keď im to píše, nevidím dôvod prečo nešíriť svoj názor, náladu alebo len primitívny odkaz prostredníctvom hudby.

Všetky vyššie spomenuté albumy nájdete na e-shope RUKAHORE.

Matúš Matušák

7 thoughts on “Najočakávanejšie albumy 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *