Rozhovor s writerom Mosaiom

Čau Paris, pre tých, čo ťa nepoznajú sa predstav a v skratke sa nejak charakterizuj.

Nazdar, nie na stráž, ale predstaviť sa mi robí celkom problém. Jasom, Paris, Sirap, Mosaj. Mám to rád spredu aj odzadu a pozdravujem všetky pekné slečny.

Ako a kedy si sa dostal ku graffiti?

Mal som asi 10 rokov /r.2000/ a v mieste v ktorom žijem už boli na stenách pieces, bola tu DCW crew starší chalani s ktorými som sa nejak postupom času skamarátil, keďže nebolo pre mňa moc zložité zistiť kto tu maľuje, nakoniec okrem mňa z týchto cca 8 ľudí zostal maľovať iba jeden.

Aké boli tvoje začiatky?

Začiatky boli viac,ako komické sprej stál vtedy 52 Sk a bol 250 ml, farba v ňom bola taka stuhnutá, že až po pol hod hrkaní z trysky miesto peny vyšla aj farba, spreje mi dávali kamaráti z otcovej garáže, rovnako aj farby syntetiky, latexy, štetce. Ja osobne som v tej dobe ani netušil, že existujú nejaké trysky i keď už to k zohnatiu bolo. V tej dobe keď som ešte nevedel, že ako, tak prvý som spravil obťah a až potom som vyfarboval feelin.

Ako vyzerala graffiti scéna, keď si začínal?

V tej dobe keď som zistil čo je graffiti som sa nejak nezamýšľal nad vecou ako je graffiti scéna, poznal som pár chalanov a ukazovali sme si sketche, piece tu niekedy vznikal tak, že ho robila celá crew. Scéna určite bola, ale ešte som to nijako nevnímal. V roku 2005 som spoznal vďaka kamošovi SMS crew a nejak som vďaka nim dostal väčší rozhľad.

V akých crews si pôsobil?

DCW, DSW, BSB, PRCK, FHS, AEK.

Odkiaľ si mal farby a peniaze na ne?

To bolo rôzne, ale prvý sprej mi zaplatila mama.

Ako writer, ktorý je aktívny niekoľko rokov, ako myslíš, že sa graffiti kultúra zmenila odkedy si začal maľovať?

Niektorí ľudia po rokoch stratili nadšenie, ale stále prichádzajú nový a už je iba na nich ako sa k tomu postavia. Rešpekt pre všetkých, ktorí maľovali, maľujú stále a maľovať aj budú. Real.

Na akom mieste sa ti najlepšie maľovalo?

Na každom graffiti jame sa mi najlepšie maľovalo, hlavne tam kde boli kamaráti, inak asi všade sa mi maľovalo dobre, keď som mal pri sebe svojich blízkych. Peknú spomienku mám na trnavskú stanicu napríklad, Zurich alebo nočnú Prahu.

Aké sú tvoje skúsenosti s políciou?

V roku asi 2004 sme s kamarátom naivne išli cez deň na jedno miesto s domienkou, že to tam je legál, ale nakoniec niekto zavolal na nás pándle, ktoré nás odviezli na stanicu , strašili nás vysokou pokutou, držali nás asi tri hodiny, celé to bolo trápne, fotili si nás pred bielou stenou, policajt čo písal s nami zápisnicu bol tak tupý, že keď nedal veľké písmeno na začiatku vety, vymazal celú vetu. Celé to skončilo blokovou pokutou 100 Sk a nejakým trápnym článkom v miestych novinách v rubrike čierna kronika, kde nás pod iniciálkami označili za umelcov z podchodu. To je všetko, nič zlé som s nimi našťastie nezažil. Keď nepočítam zdrhačky, alebo paranoje. Klop klop klop. ACAB

Akú počúvaš hudbu?

Rap, Punk, Chillout, Dub, Psytrance, Ambient trance, Rock n roll podľa nálady.

Na záver nám povedz nejakú zábavnú historku, ktorá sa ti stala pri maľovaní.

Raz som dal dole trysku zo spreja a nejako sa poškodil ventil a farba z neho začala striekat všade naokolo a nešla zastaviť, takže môj xicht bol celý modrý ako aj košeľa, tenisky a všetko okolo mňa.

Ďakujem za rozhovor, drž sa.

Drž sa, zdravím hlavne SMS crew bez ktorých by som asi nikdy nemaľoval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *